Czy ubezpieczenie auta w uk jest drogie?

Ubezpieczenie samochodu stanowi jeden z najważniejszych obowiązków właściciela pojazdu. Jest ono obowiązkowe w prawie każdym kraju. Jego wysokość może przyprawiać o ból głowy, dlatego warto poznać kilka sposobów na obniżenie wartości samego ubezpieczenia, w przypadku, gdy ubezpieczenie wykupywać będziemy w Wielkiej Brytanii.

Pierwszym problemem, z którym mierzą się Polacy mieszkający na tzw. Wyspach, jest pytanie dotyczące tego jak ubezpieczyć samochód w Wielkiej Brytanii. Przyzwyczajeni do zakupu OC w Polsce, mogą być rozczarowani sposobem, który dominuje w państwie angielskim.

Najważniejszą różnicą, która zazwyczaj dziwi jest przypisanie OC nie tylko do samochodu, ale również właściciela. Fakt, ten oznacza, że samochodem poruszać może się jedynie osoba, na którą zapisane jest ubezpieczenie. Rozwiązaniem tego problemu, gdy z pojazdu korzysta więcej osób, jest wykupienie odpowiednio wyższego świadczenia, poszerzonego na kolejne osoby.

Polskie oferty są zazwyczaj jednolite pod względem oferowanych warunków. Angielskie firmy ubezpieczeniowe w sprzedaży posiadają jednak 3 typy ubezpieczenia.

  • Pierwszym z nich jest tzw. „third party” (odpowiednik polskiego OC). Jest to najbardziej podstawowy typ, którego zakres obejmuje jedynie uszkodzenie osoby poszkodowanej oraz jej mienia. W żaden sposób nie jest tutaj chroniony właściciel polisy.
  • Częściej wybieraną opcją jest „thirtd party fire and theft”. Poszerzony zakres świadczeń umożliwia uzyskanie środków pieniężnych w przypadku kradzieży lub pożaru samochodu.
  • Najbardziej rozbudowaną oferta charakteryzuje się tzw. „comprehensive”. Comprehensive, które jest najdroższym typem ubezpieczenia obejmuje zarówno oferty wymienione powyżej, jak i chroni samochód posiadacza ubezpieczenia.

Koszty związane z ubezpieczeniem samochodu w uk

Znając już podstawowe typy ubezpieczeń w Polsce, warto zadać sobie pytanie czy ubezpieczenie auta w UK jest drogie. Pieniądze są tematem drażliwym, który przez wielu nie lubi być poruszany. Rozmawiając jednak na temat ubezpieczeń warto zapoznać się z ich przybliżoną ceną.

Sami Brytyjczycy uważają, że koszt świadczeń ubezpieczyciela jest bardzo wysoki. Często oferowane kwoty przewyższają wartość samego samochodu. Fakt, ten powoduje, że prawie 3 % samochodów w Wielkiej Brytanii jest nieubezpieczonych. Należy jednak pamiętać, że za brak ważnej polisy grozi kara pieniężna oraz rozprawa sądowa. Średnia podawana przez użytkowników samochodów kwota ubezpieczenia wynosi 300- 1200 funtów, dlatego też należy liczyć się z tego typu wydatkiem raz do roku.

Istnieje, jednak wiele sposobów na obniżenie wysokości ubezpieczenia. Jeżeli, decydujemy się na zamieszkanie w Anglii na okres dłuższy niż 1 rok, możemy skorzystać z opcji zakupu polisy bez systemu ratalnego. Podział na raty kwoty ubezpieczenia sprawia, że jej wartość rośnie o około 20 %. Również wiek kupującego ma znaczenia, podobnie jak w Polsce osoby starsze liczyć mogą na większe zniżki.

Najdroższe ubezpieczenia oferowane są osobom poniżej 25 roku życia. Wymiana polskiego prawo jazdy na jego angielski odpowiednik, również wpłynie na wysokość naszego zobowiązania. Ponadto zaoszczędzić możemy porównując wiele ofert różnych ubezpieczycieli. Brytyjczycy najczęściej korzystają z internetowych serwisów, na których zapoznać można się z cenami wielu firm ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie auta w UK nie stanowi większego problemu biurokratycznego. Samego zakupu dokonać można poprzez infolinię ubezpieczyciela. Przed samym zakupem warto, jednak wybrać najlepszą ofertę. Wszak polisa powinna stanowić inwestycję, która w przyszłości może pomóc nam w przypadku kolizji drogowej.

  • Nasz facebook